Virker løfteudstyret ikke, kontakt Søren Bruun 4164 0576.
Du kan se her under KRANLØFT hvad det koster.
Der kan ikke løftes både over 10 ton. Kranen slår simpelt hen fra. Vejer båden over7,5 ton slår kranen også fra og så skal du have en kranfører med certifikat. Han kan låse op for løft op til 10 ton.
Du kan finde frivillige kranførere her og ruller du ned på siden dukker der en liste op med frivillige kranførere med certifikat, såfremt din båd vejer over 7,5 ton.
Overordnet skal anføres, at brugen af traktor og båd-/mastekran er på eget ansvar og at Lemvig Sejlklub ikke kan gøres ansvarlig for eventuelle skader, der ikke dækkes af enten den kollektive ansvarsforsikring, som Dansk Sejlunion har tegnet, eller klubbens forsikring af traktoren (ansvar og kasko). Lemvig Sejlklub påser, der udføres lovpligtige eftersyn af løfteudstyr og stropper.