Lemvig Sejlkub var her til aften været på besøg i Haze huset i Harboøre.
Her blev 2025 udlodning af dette års Haze over Haarum overskud til foreningslivet på hele 800.000kr, fordelt på i alt 12 foreninger.
Lemvig Sejlklub har i år modtaget hele 60.000kr, udover den “løn” vi modtager for selve arbejdet. Tusinde tak til Haze over Haarum for det flotte støtte beløb!
Der skal lyde en kæmpe tak fra sejlklubben samt Haze festivallen for alle de frivilliges indsats med at passe parkeringspladsen under festivallen.
I er alle super seje og med til at gøre en kæmpe forskel, tusinde tak for dette.
Haze festivallen beder igen om støtte til at blive moms fritaget i den samlede festival økonomi, hvilket i sidste ende gavner foreninger som vores.
For at dette kan lade sig gøre skal man bruge minimum 100 personer der indbetaler en “gave” via mobile pay på 200kr. på nummer 686808
Man skal huske at oplyse sit cpr nummer i tekst feltet for at gavn tæller med, da indbetalingen skal dokumenteres til Skat.
Det betyder også at man får fradrag for gaven på sin årsopgørelse automatisk.
I år går alle gaveindbetalinger ubeskåret til “Værestedet” i Thyborøn og kommer til at gøre en stor forskel her.
Se mere her: (2) Facebook
