Fællestur til (Agger) – Jegindø


Begivenhedsdetaljer

  • Date:
  • Kategorier:

Der er fællestur til Agger Jegindø den 23. – 24. august 2025

Flere har foreslået Thyborøn som turmål, når vi nu ikke kan låne klubhuset i Agger.

Men dels havde vi i forårssæsonen en fællestur til Thyborøn men det afgørende for beslutningen om Jegindø var, at Struer Sejlklub samme weekend har fællestur til Thyborøn. Vi bliver i størrelsesordenen 20 personer, men Struer Sejlklub plejer at være over det dobbelte. Det mener vi bliver for mange i lokalet i Thyborøn og vil også ødelægge det sammenhold vi gerne vil have i vores egen klub.

Så altså Jegindø. Havnen i Jegindø er i øvrigt blevet fuldstændig renoveret her i vinter og har faktisk først haft indvielse her primo august. Og det er blevet rigtig godt.

Fællesturen plejer at være godt besøgt. Mange kommer allerede I løbet af fredagen, hvor der er improviseret sammenkomst.
Bemærk, at man har sin egen mad og grill med – der er derfor heller ingen betaling – udover havnepenge, som er ca. 150kr pr døgn.

Lørdag plejer vi at gå den flotte tur nord om Agger til havet og bagefter plejer vi at holde fælles frokost ved roklubbens klubhus.
Lørdag går vi en tur og finder nok på noget. Fælles frokost i “Spilhuset”.

Lørdag aften tænder man sin medbragte grill og vi har “spilhuset” til “tur-middagen”.

Søndag formiddag plejer vi også at gå en tur – og måske fællesfrokost inden vi sejler hjem.

Mød op   —  fællesturene er for alle.